Z wizytą w muzeum i archiwum- czyli z notatnika tropiciela historii mojej Gminy

Z WIZYTĄ W ARCHIWUM

poznajemy historię naszej wsi

27.10.2009r. w ramach REALIZACJI POGRAMU Działaj Lokalnie VI pojechaliśmy z nauczycielem historii Panią Krystyną Traut do Archiwum Państwowego w Legnicy. Pani kierownik EwaŁaborewicz przygotowała dokumenty dotyczące gminy Wądroże Wielkie. Oglądaliśmy stare, wartościowe księgi i tajne mapy z czasów wojny. Mieliśmy zaszczyt widzieć je jako pierwsza szkoła, ponieważ zostały odtajnione dopiero w 2001r. Zaciekawił nas dokument z 15.03.1947r. , w którym zapisano zmiany nazw miejscowości.
Wądroże Wielkie było nazywane Wielkie Wierzchowice, a z czasów niemieckich -Gross Wandriss. Dowiedzieliśmy się również, że nauka w naszej szkole rozpoczęła się 21 września 1945r., a do szkoły zapisało się 42 dzieci ...Mogliśmy również zagłębić się w dokumenty , w których znajdują się nazwiska pierwszych osadników przybyłych m.in. na teren gminy Wądroże Wielkie. Znaleźliśmy nazwiska swoich przodków. Wróciliśmy do szkoły zadowoleni z wyjazdu i zaciekawieni zaczerpniętymi wiadomościami.

Julia Kraska ,Wiktoria Maj