Dzień Regionalny

DZIEŃ REGIONALNY W WĄDROŻU WIELKIM

6 listopada 2009 r. w Świetlicy Wiejskiej w Wądrożu Wielkim odbył się Dzień Regionalny. Był to element projektu opracowanego przez Nieformalną Grupę Animatorów Kultury pt. „ Z KULTURĄ ZA PAN BRAT”, realizowanego w ramach programu DZIAŁAJ LOKALNIE VI finansowanego ze środków Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Stowarzyszenie Kaczawskie.
Wszystkich uczestników powitał duch Księcia Henryka Pobożnego i świętej Jadwigi oraz Pani Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Wądrożu Wielkim- koordynator projektu, którzy na ręce gospodarza wsi- Pani Zofii Skuratko, gospodarza gminy Pana Seweryna Sterca oraz jednego z najstarszych mieszkańców wsi Wądroże Wielkie złożyli staropolskim zwyczajem bochen chleba. Następnie uczniowie zaprezentowali polski taniec narodowy- poloneza, który został nagrodzony przez gości gromkimi brawami .Po uroczystym powitaniu odbyła się prezentacja dokonań projektu.

Publiczność miała okazję poznać historię chleba, a Angelika Regulska zaprezentowała obrzęd pieczenia chleba, który w jej rodzinie nadal jest pielęgnowany. W dalszej części uroczystości uczniowie przedstawili historie swoich rodzin, które przybyły na te tereny zaraz po wojnie. Niektóre opowieści były naprawdę wzruszające. Zaprezentowaliśmy multimedialną kronikę najciekawszych zakątków naszej wsi. Publiczność wzięła również udział w przygotowanym konkursie: Czy znasz i rozpoznajesz te miejsca? Mistrzem w rozpoznawaniu naszej wsi okazali się Pan Andrzej Brożyna i Danuta Małko. Na zakończenie prezentacji Pan Edward Zawierucha oraz Pani Helena Saj opowiedzieli nam historie swoich rodzin i swojego dzieciństwa.

Po wspaniałym występie zakończonym gromkimi brawami wszyscy uczestnicy Dnia Regionalnego rozpoczęli degustację potraw regionalnych, przygotowanych specjalnie na tę okazję. Można było rozkoszować się żurem w chlebie rodziny Pawluk, chlebem na prawdziwym zakwasie Pani Marii Cieleckiej, chlebem ze smalcem rodziny Duda, pysznym serem białym i masłem rodziny Kraska oraz pysznymi ciastami pieczonymi przez członków Stowarzyszenia Nasze Wądroże Wielkie.
Wielkim przeżyciem dla wszystkich uczestników było podziwianie przepięknych prac plastycznych, wyrobów rękodzielniczych lokalnych twórców, którzy tworzą w zaciszu domu. Mieszkańcy mieli okazję podziwiać prace Pana Arkadiusza Cieleckiego, Dawida Hopeja, Magdaleny Piela i Heleny Saj.

Powitanie gości przez Księcia Henryka Pobożnego i Świętą Jadwigę- patronkę Śląska chlebem i solą

Wystawa pamiątek rodzinnych

Prezentacja "Moja Rodzina"

Prezentacja " Historia chleba"